Site Loader
W górę
Rock Street, San Francisco

CIS POSPOLITY (Taxus baccata)


Cisowate (Taxaceae)

Okres kwitnienia: IV-V

Występowanie: Gatunek notowany głównie w Europie a także w Północnej Afryce i Zachodniej Azji. Na kontynencie europejskim stanowiska rozproszone są w części zachodniej, środkowej i południowej, sięgając najdalej na północ obszarów południowej Norwegii i Szwecji. W Europie Zachodniej notowany m.in. na Wyspach Brytyjskich oraz w północnej i wschodniej Francji (Bretania, Normandia, Burgundia, Prowansja, Alzacja i Alpy Francuskie). Tereny Europy Południowej obejmują m.in. północną i wschodnią część płw. Iberyjskiego, płw. Apeniński, większość Bałkanów oraz śródziemnomorskie wyspy (Baleary, Korsyka, Sardynia, Sycylia). Największy zwarty areał obejmuje Europę Środkową, w tym Niemcy, Polskę, kraje alpejskie, Czechy i Słowację, sięgając na wschodzie niemal cały obszar Karpat. Gatunek największe zagęszczenie notuje głównie w obszarach górskich i podgórskich (Alpy, Karpaty, Góry Dynarskie, Apeniny, Pireneje, Sudety). W Azji stwierdzony wyspowo na terenach Azji Mniejszej, w zachodniej i północnej części regionu kaukaskiego (Gruzja, Armenia, Przedkaukazie) oraz na południowych wybrzeżach Morza Kaspijskiego.

W Polsce przebiega jego północno-wschodnia granica zasięgu, gdzie notowany jest przede wszystkim w zachodniej, południowej i północnej części kraju z pominięciem obszarów centralnych i wschodnich (Mazowsze, Podlasie, Polesie). Największe zagęszczenie stanowisk notowane jest na terenach górskich i podgórskich (Sudety, Karpaty, Wyżyna Śląska, Jura Krakowsko-Częstochowska) a także na Pomorzu i w Wielkopolsce. Chroniony w wielu parkach narodowych oraz licznych rezerwatach przyrody.

Na Dolnym Śląsku notowany przede wszystkim z pasma Sudetów, gdzie mniejsze lub większe stanowiska występują we wszystkich pasmach. Do największych należą populacje w Górach Bardzkich oraz Masywie Śnieżnika. Poza tym notowany w Karkonoszach, Rudawach Janowickich, Górach Sowich, Górach i Pogórzu Wałbrzyskim, Górach i Pogórzy Kaczawskim oraz na Przedgórzu Sudeckim. Na nizinie jest znacznie rzadszy, notowany m.in. w Borach Dolnośląskich i w Dolinie Baryczy. Chroniony w obu parkach narodowych oraz w wielu leśnych rezerwatach przyrody m.in. Cisy, Cisowa Góra, Góra Miłek, Góra Zamkowa, Nad Groblą, Przełomy pod Książem, Wąwóz Lipa, Wąwóz Myśliborski i Wąwóz Siedmicki. Część rezerwatów została powołana specjalnie dla ochrony licznej tam populacji cisów. Poza tym ponad 180 okazów w województwie objętych jest ochroną jako pomniki przyrody.


 

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.