Site Loader
W górę
Rock Street, San Francisco

Dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum)

Rzadki i bardzo piękny gatunek rośliny, która wyróżnia się na tle krajobrazu różowo-fioletowymi kwiatostanami, często wystającymi wysoko ponad resztę runi łąkowej. Jest to nasza jedyna krajowa dziewanna o takiej barwie kwiatów. Pozostałe kwitną w różnych odcieniach żółci i są w większości znacznie pospolitsze. Wszystko to nadaje dziewannie fioletowej wyjątkowości. 


Trędownikowate (Scrophulariaceae)

Okres kwitnienia: V-VII

Występowanie: Gatunek euroazjatycki i śródziemnomorski, notowany głównie w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej a także w znacznej części Azji (Kaukaz, Azja Mniejsza, Azja Środkowa, południowa Syberia oraz północno-zachodnie Chiny) i na afrykańskich wybrzeżach Morza Śródziemnego. Na terenie Europy granica zachodnia gatunku przebiega w Niemczech (wschodnie landy Saksonia-Anhalt, Brandenburgia, Bawaria) oraz Austrii (Burgenland, Dolna i Górna Austria).

W Polsce gatunek notowany przede wszystkim we wschodniej części, gdzie największa koncentracja stanowisk obejmuje województwo lubelskie a także wschodnią część Mazowsza i południowe obszary Podlasia. W pozostałych regionach stanowiska są pojedyncze i rozproszone (Kujawy, Pomorze, Małopolska, Opolszczyzna, Górny i Dolny Śląsk). Chroniona w niektórych parkach narodowych we wschodniej Polsce oraz rezerwatach przyrody (Góra Gipsowa w opolskim, Góry Pieprzowe w świętokrzyskim, Skarpa Dobużańska w lubelskim i Kulin w kujawsko-pomorskim).

Na Dolnym Śląsku gatunek stwierdzony głównie w obszarze Przedgórza i Pogórza Sudetów oraz obszarów nizinnych przylegających do tych regionów (Równina Wrocławska, Równina Legnicka). W Sudetach największa koncentracja stanowisk obejmuje Wzgórza Niemczańskie i Wzgórza Strzelińskie a także Masyw Ślęży. Obecnie żadne dolnośląskie stanowisko dziewanny nie jest objęte ochroną w ramach rezerwatu przyrody lub parku narodowego. Część populacji chroniona jest w ramach sieci Natura 2000 Wzgórza Niemczańskie, Wzgórza Strzelińskie i Masyw Ślęży.

 

Post Author: admin

One Reply to “Dziewanna fioletowa”

  1. W Polsce gatunek notowany przede wszystkim we wschodniej części, gdzie największa koncentracja stanowisk obejmuje województwo lubuskie a także wschodnią część Mazowsza i południowe obszary Podlasia. —- czy na pewno „lubuskie”? Po przeczytaniu komentarza przez Admina, proszę o jego skasowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.