Site Loader
W górę
Rock Street, San Francisco

PIERWIOSNEK  WYNIOSŁY  (Primula elatior)

Pierwiosnkowate (Primulaceae)

Okres kwitnienia: IV-VII

Wygląd: Wcześnie zakwitająca bylina rozetowa, osiągająca wysokość do 35cm. Kwiaty pięciokrotne, zrosłopłatkowe, koloru jasnożółtego lub słomkowego o owłosionych szypułkach. Osadzone po kilka do kilkunastu na podbaldachach, zwisające o średnicy korony do 2cm.

Liście duże, jajowate lub eliptyczne, silnie pomarszczone o grubym ogonku, wyrastają z przyziemnej różyczki.

Owocem jest torebka zawierająca liczne, drobne nasiona.

Występowanie: Liczne, ale rozproszone stanowiska w całej Europie i zachodniej Syberii, głównie w górach. W Polsce głównie na południu (Karpaty, Sudety), na północy bardzo nielicznie. W Tatrzańskim Parku Narodowym stanowi jedną z najpospolitszych bylin kwitnących wczesną wiosną, można go wtedy spotkać niemal wszędzie, bardzo licznie rośnie też w samym Zakopanym.

Środowisko: Rośnie od regla dolnego po piętro halne, zarówno na glebach wapiennych jak i granitowych. Preferuje miejsca słoneczne do półcienistych, wilgotne, głównie łąki, leśnie polany, brzegi strumieni i zarośla.

Opis ogólny: Objęty częściową ochroną gatunkową, głównie ze względu na zbiory roślin dla potrzeb farmaceutycznych. W Tatrach występuje odmiana P. elatior var tatrica.

Inne gatunki: W Polsce obecnie występuje 5 gatunków pierwiosnków, 2 uznano za wymarłe, z czego jeden (Pierwiosnek bezłodygowy, Primula vulgaris) jest reintrodukowany w okolicach Lublina.

Post Author: admin