Site Loader
W górę
Rock Street, San Francisco

Zanokcica serpentynowa (Asplenium adulterinum)

Występowanie: Gatunek notowany w Europie oraz na pacyficznym wybrzeżu Ameryki Północnej (Kolumbia Brytyjska). W Europie rozproszone stanowiska zlokalizowane są głównie w Europie Środkowej (Polska, Czechy, Niemcy, Słowacja) a także w Skandynawii, Alpach i lokalnie w Europie Południowej.

W Polsce gatunek znany tylko z kilku stanowisk zlokalizowanych w Sudetach, z czego największa koncentracja znajduje się na terenie Wzgórz Kiełczyńskich w Masywie Ślęży. Poza tym stwierdzony w Górach Kaczawskich (Popiel), Górach Sowich (okolice miejscowości Kamionki i Przygórze), na Masywie Śnieżnika (Żmijowiec) i ostatnio na Masywie Grochowej. Część stanowisk znajduje się na obszarach chronionych (seria użytków Paprocie Serpentynowe w Masywie Ślęży, obszar Natura 2000 Kamionki, Ostoja Nietoperzy Gór Sowich, Masyw Ślęży, Wzgórza Kiełczyńskie oraz Góry i Pogórze Kaczawskie).

Siedlisko: Gatunek naskalny, preferujący stanowiska półcieniste, rzadko silnie zacienione lub w pełnym słońcu. Przeważnie na skałach o takim stopniu naświetlenia, które umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Występuje niemal wyłącznie na skałach serpentynowych lub innych o podobnych właściwościach fizykochemicznych Przeważnie porasta szczeliny skalne i niewielkie półki o płytkim i stosunkowo ubogim podłożu, które charakteryzuje się specyficznymi proporcjami pierwiastków. Dotyczy to m.in. niewielkiego udziału pierwiastków podstawowych (azot, fosfor, potas), za to bogate w magnez i metale ciężkie (kobalt, nikiel, chrom). Gatunek charakterystyczny rzędu Androsacetalia vandellii

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.