Przyroda w niemieckiej Hesji

Przyroda w niemieckiej Hesji

26 kwietnia 2018 Wyłączono przez admin

Większość przyrody niemieckiej jest bardzo zbliżona do flory Polski jako, że oba kraje leżą w Europie Środkowej. Większe różnice w składzie gatunkowym odznaczają się głównie w regionach najbardziej oddalonych od siebie. Przykładowo Alpy Niemieckie i polskie Karpaty to już dwa różne światy. Dzisiaj zapraszamy do zwiedzania pięknych lasów bukowych i napiaskowych muraw na terenie największego heskiego miasta – Frankfurtu nad Menem, gdzie będziecie mogli zobaczyć ogromne łany czosnków, obrazków i szczotlich.


Schwanheimer Düne, to rezerwat przyrody o powierzchni 58,5 ha, leżący w zachodniej części miasta nad Menem. Chroni duże połacie śródlądowych wydm napiaskowych o bogatej i ciekawej florze. Część terenu porastają półnaturalne siedliska obejmujące łąki trzęślicowe, kwieciste murawy i dzikie sady z wiekowymi jabłoniami. Najcenniejszy fragment stanowi duże połacie wydm z licznymi sosnami o powykręcanych kształtach i tysiącami kęp szczotlich, kostrzew oraz licznymi wilczomleczami. Teren obfituje także w liczną faunę ptaków oraz pszczół samotnic, które kopią w piaskach liczne norki do składania jaj.


Na południowy-wschód miasta leżą duże tereny leśne. Najcenniejsze fragmenty zostały objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 jako Frakfurter Oberwald (DE5918303) obejmujący 300 hektarów licznych siedlisk leśnych wokół jeziora Königsbach i jego dopływów. Teren porastają cenne lasy bukowe klasyfikowane w większości jako żyzne buczyny niżowe oraz grądy środkowoeuropejskie. Tutejsze buki należą do jednych z najokazalszych w Hesji. Oprócz nich możemy spotkać liczne cisy, w tym formy drzewiaste. Występują one stosunkowo licznie w całym kompleksie, nawet na terenach silnie przekształconych jak zagajniki i tereny nadrzeczne.


Runo leśne jest wyjątkowo bogate wiosną, kiedy masowo wyrastają wczesnowiosenne geofity.  Szczególnie efektowny jest masowy zakwit czosnku niedźwiedziego, który występuje licznie wokół strumieni i jeziorka. W szczycie kwitnienia o ciepłej porze dnia, w lesie unosi się ich delikatna czosnkowa woń. Pomimo ochrony lokalni mieszkańcy często przychodzą zebrać niewielkie ilości na własne potrzebny. Ze względu na występowanie setek tysięcy osobników czosnku, ubytki spowodowane przez lokalnych mieszkańców nie mają praktycznie żadnego wpływu na tutejszą populację.


Poza czosnkiem w runie leśnym wyróżniają się także inne wiosenne rośliny jak chociażby obrazki plamiste, których oryginalne zielone, kwiatostany rozkwitają powszechnie w całym lesie, nawet przy ścieżkach i szlakach. Późnym latem można będzie podziwiać ich szkarłatnoczerwone jagody wyróżniające się na tle brązowej ściółki. Oprócz obrazków w lesie pospolicie rosną zawilce, czosnaczki, ziarnopłony, groszki leśne, miodunki, kokorycze, konwalie i kokoryczki. Fotorelacja z niemieckiej buczyny stanowi jeden z wyjątków na naszej stronie poświęconej przede wszystkim przyrodzie Dolnego Śląska. Niemniej jednak zapraszamy do lektury i podziwiania pięknych zdjęć 🙂