Pomnik Przyrody Głaz Romera

Pomnik Przyrody Głaz Romera

14 listopada 2018 Wyłączono przez admin

Największy głaz narzutowy w województwie będący jednym z najbardziej widowiskowych pomników przyrody nieożywionej zlokalizowany w sąsiedztwie rezerwatu Jodłowice na południowo-zachodnim fragmencie Wzgórz Trzebnickich. Głaz przez ponad 50 lat powszechnie uznawany był za pomnik przyrody, jednak najnowsze opracowania przeczą temu … 

 


Typ ochrony: Pomnik Przyrody

Data utworzenia: 1964

Powierzchnia:  –

Powiat: Wołowski

Gmina: Brzeg Dolny

Nadleśnictwo: Oborniki Śląskie


Położenie: Monumentalny głaz zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Wzgórz Trzebnickich, będących składową Wału Trzebnickiego. Obiekt dokładniej znajduje się przy północno-zachodniej granicy rezerwatu przyrody Jodłowice w oddziale leśnym 351 m, zaraz przy skrzyżowaniu dróg leśnych, które stanową granicę pomiędzy powiatem wołowskim i trzebnickim. Sam głaz znajduje się po stronie powiatu wołowskiego, obok słupka oddziałowego 350/351/357/358. Jego namiary GPS wynoszą: GPS N 51°17′14.78″, E 16°48′37.83″.

Budowa: Jest to masywny głaz narzutowy o obwodzie prawie 14 metrów (dotyczy to części wystającej na ziemią) oraz wysokości wynoszącej pomiędzy 1,5-2,3 m (zależnie od miejsca pomiaru). Jego kształt jest stosunkowo regularny o niemal pionowych, ciosanych ścianach i płaskim wierzchu z lekkim nachyleniem w kierunku południowym. Głaz zbudowany jest z jasnego granitoidu, w którym miejscami widoczne są duże kryształy skalenia potasowego z przerostami kwarcu. W przedniej części ulokowany jest dodatkowo mniejszy głaz, na którym dawniej zamontowana była tablica pamiątkowa. Całość jest intensywnie porośnięta mchami i porostami.

Inne: Informacje o pomniku można znaleźć w wielu pracach i artykułach, łącznie z mapami i opisami gminy czy powiatu. Niestety najprawdopodobniej wszystkie te dane należy uznać za nieaktualne albowiem najnowsza publikacja Planu Ochrony Przyrody dla nadleśnictwa Oborniki Śl. z 2015 r., wykazuje iż dokonano błędnego oznaczenia. Cytując POP:

… ustalono, że oznaczony jako pomnik przyrody „Głaz Romera”, znajdujący się przy północnej granicy rezerwatu przyrody „Jodłowice” formalnie nie jest pomnikiem przyrody. Zgodnie z Decyzją Nr 91/64 Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 10 kwietnia 1964 r. jest nim znacznie mniejszy bezimienny głaz położony przy drodze leśnej z Bukowic do Jodłowic na terenie leśnictwa Radecz.

Warto także dodać, że w roku 2018 r. zniknęła tablica z nazwą pomnika. Nie wiadomo czy było to celowe działanie nadleśnictwa czy może akt wandalizmu dokonany przez nieznanych sprawców. Sam słupek, do którego była przybita tablica nie został zdemontowany. Mimo najnowszych informacji, w oficjalnym wykazie pomników na RDOŚ (2018 r.) wciąż widnieje Głaz Romera, jednak dane lokalizacyjne są błędne a namiary położenia geograficznego (GPS N 51°17′58.00″, E 16°46′50.00″) wskazują pole uprawne na południe od Bukowic. W regionie pomiędzy Jodłowicami a Bukowicami istnieje kilka większych głazów narzutowych i obecnie nie wiadomo do końca, który z nich jest pomnikiem nadanym uchwałą sprzed ponad pół wieku (1964 r.). Wg nadleśnictwa właściwy pomnikowy głaz o wymiarach 210 x 190 x 90 cm, jest zlokalizowany w oddziale leśnym 317 g, przy drodze leśnej z Bukowic do wsi Jodłowice.

 

Głaz na niemieckiej mapie, podpisany jako „Findlingsstein”