Gałuszka kulecznica

Gałuszka kulecznica

1 lipca 2019 Wyłączono przez admin

Gałuszka kulecznica (Pilularia globulifera)

Niewielka ale bardzo niezwykła paproć o wyglądzie małego szczypiorku. Jej kilkucentymetrowej wysokości liście gęsto ścielą brzegi i dna wysychających zbiorników. Gatunek skrajnie rzadki, którego możemy spotkać tylko w kilku miejscach w Polsce, w tym na terytorium Dolnego Śląska. 


Marsyliowate (Marsileaceae)

Występowanie: Gatunek zachodnioeuropejski, którego zwarty zasięg obejmuje głównie tereny Europy północno-zachodniej: północna i środkowa Francja, Belgia, Holandia, północne Niemcy, płw. Jutlandzki, południowa Szwecja i Wyspy Brytyjskie. Pojedyncze stanowiska występują także na obszarze Alp, Szwarcwaldu, doliny Padu, Portugalii i Polski.

Na terenie Polski osiąga wschodnią granicę występowania, gdzie notowana jest na pojedynczych stanowiskach obejmujących Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską i Małopolskę. Ze względu na efemeryczny charakter wielu stanowisk dane co do aktualnego zasięgu gatunku ulegają ciągłym zmianom. Na przestrzeni lat stwierdzono występowanie gałuszki na terenie m.in. Kotliny Oświęcimskiej (Małopolska), Łuk Mużakowa i obszar Natura 2000 Brożek (Lubuskie) oraz w Borach Dolnośląskich.

Na Dolnym Śląsku występuje największe skupisko dawniej jak i współcześnie istniejących stanowisk, skoncentrowanych w obrębie Borów Dolnośląskich (w tym borów rozciągających się na obszar województwa lubuskiego, będące historycznie terenem Dolnego Śląska), m.in. Rokitki koło Chocianowa i Krzyżowa (gmina Gromadka). Część populacji objęta ochroną w ramach obszarów sieci Natura 2000 PLH020087 Gałuszki w Chocianowie.