Podrzeń żebrowiec
10 stycznia 2018Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)
Podrzeniowate (Blechnaceae)
Gatunek występuje w Europie, gdzie zwarty areał obejmuje tereny od północnej Hiszpanii, poprzez Europę Zachodnią (Francja, Niemcy, kraje Beneluksu), Wyspy Brytyjskie, kraje alpejskie (Szwajcaria, Austria, północne Włochy), południowo-zachodnią część Europy Środkowej aż po pasmo Karpat. Poza tym rozproszone stanowiska występują w większości Europy, m.in. południowa Skandynawia, kraje nadbałtyckie, Rumunia, płw. Bałkański, południowe Włochy i płw. Iberyjski. Gatunek notowany także w Ameryce Północnej.
W Polsce jest to gatunek stosunkowo częsty na Pomorzu Gdańskim oraz terenach górskich i wyżynnych, gdzie występuje w Sudetach, Borach Dolnośląskich, na Wyżynie Śląskiej, Wyżynie Lubelskiej, Roztoczu oraz w niemal wszystkich pasmach Karpat. Chroniony w wielu rezerwatach przyrody oraz górskich parkach narodowych (Tatrzański, Gorczański, Magurski, Bieszczadzki, Babiogórski, Pieniński, Karkonoski, Gór Stołowych). Na Dolnym Śląsku występuje głównie w Sudetach Zachodnich (Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie) oraz w Borach Dolnośląskich. Poza tym notowany także w Sudetach Środkowych (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Stołowe) oraz na Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. Pojedyncze i silnie rozproszone stanowiska występują na Pogórzu i Przedgórzu Sudeckim oraz na terenach nizinnych.
Roślina preferuje tereny górskie i wyżynne, na stanowiskach półcienistych lub cienistych głównie w borach iglastych lub lasach mieszanych, na glebie ubogiej, wilgotnej lub umiarkowanie wilgotnej, kwaśnej, przeważnie torfowej. Jest to gatunek charakterystyczny dla dolnoreglowego boru świerkowo-jodłowego z zespołu Abieti-Piceetum (montanum) oraz borów szpilkowych z klasy Vaccinio-Piceetea. Rośnie w zbiorowiskach leśnych z przewagą drzew szpilkowych, gdzie występuje zarówno w runie leśnym jak i w szczelinach oraz na półkach skalnych a także na brzegach rowów odwadniających i poboczach dróg.