Świetlik (Euphrasia)

Świetlik (Euphrasia)

26 stycznia 2018 Wyłączono przez admin

 

Świetlik (Euphrasia)

Zarazowate (Orobanchaceae)

Okres kwitnienia: V-X

 

 


Jest to interesujący rodzaj z rodziny zarazowatych, którego przedstawiciele są półpasożytami roślin. Ze względu na częste tworzenie mieszańców i form pośrednich a także niewielkie różnice pomiędzy gatunkami, część osobników ze zdjęć nie została oznaczona i podczepiona pod konkretny gatunek. Większość gatunków to rośliny stosunkowo rzadkie, ograniczone przeważnie do gór i terenów podgórskich oraz czasem do pojedynczych stanowisk w innych częściach kraju. Tylko świetlik wyprężony (E. stricta) i łąkowy (E. rostkoviana) należą do roślin pospolitych, stwierdzonych na większości terytorium Polski. Dodatkową trudność sprawia niejasna systematyka. Zależnie od źródła i metodyki, niektóre gatunki traktowane są jako osobne gatunki, odmiany lub formy. W przypadku niektórych świetlików, ich odrębność taksonomiczna bywa poddawana w wątpliwość. Na chwilę obecną, na terytorium Dolnego Śląska można wyróżnić następujące gatunki:

  • świetlik błękitny (Euphrasia coerulea), występuje głównie w Sudetach, na obszarze większości pasm oraz pojedynczo na terenie nizin.
  • świetlik gajowy, ś. zwarty (Euphrasia nemorosa), rozproszone stanowiska na całym terytorium Dolnego Śląska z większą częstotliwością wystąpień na terenach górskich i podgórskich.
  • świetlik karkonoski (Euphrasia corcontica), rzadki gatunek stwierdzony tylko w Karkonoszach
  • świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana), pospolity na terenie całego regionu, zarówno w górach jak i na nizinach.
  • świetlik maleńki (Euphrasia minima), w Polsce stwierdzony tylko w Karkonoszach (m.in. Śnieżne Kotły i Równia pod Śnieżką).
  • świetlik nadobny (Euphrasia picta), stwierdzony w Karkonoszach oraz wyższych położeniach Ziemi Kłodzkiej (Góry Stołowe, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika).
  • świetlik tatrzański (Euphrasia tatrae ), w Polsce rośnie tylko w Tatrach i Karkonoszach.
  • świetlik wyprężony (Euphrasia stricta), pospolity na terenie całego regionu, zarówno w górach jak i na nizinach.

Świetlik maleńki (Euphrasia minima)