Ułudka leśna

Ułudka leśna

16 lutego 2019 Wyłączono przez admin

UŁUDKA LEŚNA (Omphalodes scorpioides)


Ogórecznikowate ( Boraginaceae)

Okres kwitnienia: IV

Występowanie: Gatunek występuje w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie zwarty areał obejmuje głównie środkową i południową Rosję, Ukrainę i Kotlinę Panońską (Węgry, wschodnia Austria). W Europie Centralnej stanowiska są silnie rozproszone obejmując wschodnie Niemcy (Harz, Turyngia, Saksonia), Polskę, Czechy, Słowację oraz pojedyncze stanowiska w Rumunii, Serbii i Chorwacji. W Polsce gatunek występuje głównie na Dolnym Śląsku z pojedynczymi stanowiskami w innych regionach kraju (Dolina Prądnika, okolice Poznania, Torunia i Podkarpacie).

Na Dolnym Śląsku gatunek notowany przede wszystkim z niższych położeń górskich Sudetów (Góry i Pogórze Kaczawskie, Pogórze Izerskie, Przedgórze Sudeckie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry i Pogórze Wałbrzyskie). Poza tym notowana na pojedynczych stanowiskach w Dolinie Odry i Oławy, na Równinie Legnickiej i Równinie Chojnowskiej.

Chroniona w kilku dolnośląskich rezerwatach (Góra Zamkowa, Muszkowicki Las Bukowy, Ostrzyca Proboszczowicka) a w pozostałych częściach kraju w rezerwacie Dolina Olsy (kujawsko-pomorskie), Leoncina i Lisia Góra (podkarpackie) a także w  parkach narodowych (Ojcowski, Białowieski). Poza tym stwierdzona na kilku obszarach Natura 2000 jak Dolina Widawy, Góry i Pogórze Kaczawskie, Łęgi nad Bystrzycą, Ostoja nad Bobrem i Ostoja Nietoperzy Gór Sowich.