Żywiec dziewięciolistny

Żywiec dziewięciolistny

6 stycznia 2019 Wyłączono przez admin

Żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos)


Kapustowate (Brassicaceae)

Okres kwitnienia: III-IV

Występowanie: Gatunek notowany wyłącznie z terenów Europy obejmując swoim zasięgiem środkową i południowo-środkową część kontynentu, m.in. od Niemiec i Włoch na zachodzie, po Rumunię na wschodzie. Południową granicę wyznaczają kraje byłej Jugosławii oraz Albania. W Polsce gatunek notowany przede wszystkim z Sudetów oraz na pojedynczych stanowiskach w południowej i południowo-zachodniej części kraju a także na terenie Gór Świętokrzyskich i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na nizinie bardzo rzadki, najdalej wysunięte na północ stanowisko w Polsce odnotowano w okolicach Poznania w zasięgu Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”.

Na Dolnym Śląsku stwierdzony głównie w Sudetach, gdzie jednocześnie notuje się największe zagęszczenie krajowych stanowisk. Występuje na pojedynczych stanowiskach w niemal wszystkich pasmach, od Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Karkonoszy na zachodzie, poprzez Sudety Środkowe (Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry i Pogórze Orlickie), kończąc na Sudetach Wschodnich (Masyw Śnieżnika z Krowiarkami, Góry Złote, Góry Bialskie). Na obszarze Przedgórza i Pogórza rzadszy, stwierdzony głównie na Pogórzu Kaczawskim i Pogórzu Wałbrzyskim. Na nizinie bardzo rzadki, jedno z najbardziej wysuniętych na północ stanowisk notuje się przy granicy z województwem lubuskim w Borach Dolnośląskich koło Piotrowic.

Chroniony w kilku górskich parkach narodowych (Karkonoski, Gór Stołowych, Świętokrzyski) a także w licznych rezerwatach z siedliskami żyznej buczyny, m.in. Buczyna Piotrowicka, Cisy, Cisowa Góra, Jaskinia Niedźwiedzia, Wodospad Wilczki i Zimna Woda.