Kruszczyk Greutera

KRUSZCZYK  GREUTERA (Epipactis greuteri)


Storczykowate (Orchidaceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Występowanie: Gatunek posiada wyspowe stanowiska w Europie Środkowej (Niemcy, Austria, Polska, Czechy, Słowacja), w Karpatach, na płw. Apenińskim (od Alp po Kalabrię), płw. Bałkańskim i w Grecji. W Polsce stanowiska nie są dokładnie zweryfikowane ze względu na stosunkowo niedawne wyodrębnienie gatunku. Na chwilę obecną potwierdzone stanowiska notuje w górskiej części kraju (Sudety, Karpaty) z czego najwięcej stanowisk odnotowano w Beskidach (Beskid Makowiecki, Beskid Niski, Beskid Sądecki) a także na Pogórzu Śląskim, Pogórzu Przemyskim i w Górach Stołowych. Na Dolnym Śląsku stwierdzony tylko w Sudetach, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Po czeskiej stronie Sudetów odnotowany m.in. w Karkonoszach i w rezerwatach przyrody Broumovské stěny, Trčkov i Farní stráň.

Chroniony w kilku parkach narodowych (Magurski, Gór Stołowych) oraz niektórych rezerwatach (m.in. Wiślicka Skarpa na Pogórzu Śląskim). Ze względu na niedawne wyodrębnienie, najprawdopodobniej gatunek występuje także w innych górskich rezerwatach i parkach narodowych.

Zostaw wiadomość

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>