Na terenie Sudetów istnieje ponad 30 rezerwatów przyrody, które obejmują najcenniejsze elementy przyrody w najbliższej okolicy. Wiele z nich chroni ostatnie w górach rozległe systemy torfowisk, płaty buczyn storczykowych lub cenne siedliska roślinności naskalnej i kserotermicznej. W wielu z nich występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które mają w danym rezerwacie jedyne znane stanowisko w regionie lub kraju. Poniżej lista większości sudeckich rezerwatów przyrody.
Buczyna Storczykowa na Białych Skałach
Buki Sudeckie
Bukowa Kalenica
Cisowa Góra
Cisy
Głazy Krasnoludków
Góra Choina
Góra Miłek
Góra Radunia
Góra Ślęża
Góra Zamkowa
Jaskinia Niedźwiedzia – cz.1 – opis ogólny
Jaskinia Niedźwiedzia cz. 2 – Kamieniołom Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia cz. 3 – Potoki i Krasy Doliny Kleśnicy
Jeziorko Daisy
Krokusy w Górzyńcu
Kruczy Kamień
Łąka Sulistrowicka
Mszana i Obłoga
Muszkowicki Las Bukowy
Nad Groblą
Nowa Morawa
Ostrzyca Proboszczowicka
Przełomy pod Książem
Puszcza Śnieżnej Białki
Skałki Stoleckie
Śnieżnik Kłodzki cz.1 – opis ogólny
Śnieżnik Kłodzki cz.2 – Torfowisko Sadzonki
Torfowiska Doliny Izery
Torfowisko pod Zieleńcem
Wąwóz Lipa
Wąwóz Myśliborski
Wąwóz Siedmicki
Wilcza Góra
Wodospad Wilczki
Na terenie Sudetów w przeszłości istniało wiele rezerwatów przyrody. Część z nich zostało zlikwidowane, część zmieniła charakter ochrony, głównie przez wchłonięcie przez jeden z dwóch parków narodowych lub inny rezerwat przyrody. Do znanych mi rezerwatów przyrody istniejących w przeszłości należą:
- Góra Połom, rezerwat zlikwidowany pod koniec lat 70. XX wieku z powodu rozpoczęcia pozyskiwania wapienia i dolomitu przez tamtejszy kamieniołom.
- Modrzewie k. Bukowa, rezerwat (o nieznanej mi nazwie) chroniący skupisko zaaklimatyzowanych to modrzewi kanadyjskich posadzonych ok 1850 r. Został zlikwidowany w 1955 roku z powodu utraty wartości po przejściu wichury, która powaliła większość drzew.
- Sawanna Łężycka, rezerwat został wchłonięty przez utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Obecnie stanowi teren ochrony krajobrazowej i czynnej.
- Szczeliniec Wielki, rezerwat został wchłonięty przez utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Obecnie stanowi teren ochrony krajobrazowej i czynnej.
- Śnieżne Kotły, rezerwat utworzony w 1933 r. Obecnie stanowi teren Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Torfowisko Izerskie, rezerwat powołany w 1969 r. W roku 2000 został wchłonięty przez utworzony znacznie większy rezerwat o nazwie 'Torfowiska Doliny Izery”.
- Wielkie Torfowisko Batorowskie, rezerwat został wchłonięty przez utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Obecnie stanowi teren ochrony ścisłej.
- Wrota Pośny, rezerwat został wchłonięty przez utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Obecnie stanowi teren ochrony krajobrazowej.