Bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne

14 maja 2018 Wyłączono przez admin

Bagno zwyczajne (Rhododendron tomentosum, syn. Ledum palustre)


Wrzosowate (Ericaeae)

Okres kwitnienia: V-VI

Wg dawniejszych ujęć systematycznych gatunek wraz z kilkoma innymi klasyfikowany był do rodzaju bagno Ledum, jednak w nowszych opracowaniach rośliny te włączone zostały do rodzaju różanecznik Rhododendron. Polska nazwa nie uległa jeszcze oficjalnej zmianie.

Występowanie: Gatunek rozprzestrzeniony głównie w północnej i wschodniej Europie oraz północnej i zachodniej Azji, sięgając na zachodzie po Niemcy i Czechy i idąc dalej na wschód obejmuje Polskę, kraje Bałtyckie, Białoruś, Szwecję, Finlandię oraz Rosję rozciągając się po środkową Syberię. Pojedyncze stanowiska notowane są także w Alpach, Karpatach oraz na Wyspach Brytyjskich. Różne podgatunki i odmiany notowane są także we wschodniej Syberii, na Dalekim Wschodzie, Kamczatce, Wyspach Japońskich oraz w północnych częściach Ameryki Północnej (Kanada, Alaska, Grenlandia, Kraina Wielkich Jezior).

W Polsce stanowiska rozprzestrzenione są w całym kraju z największym zagęszczeniem w części północnej (Pomorze, Warmia, Mazury), środkowej (Mazowsze, Świętokrzyskie) oraz zachodniej (Bory Dolnośląskie, Lubuskie). Gatunek odnotowany w większości parków narodowych, zarówno górskich jak i nizinnych (Białowieski, Biebrzański, Bory Tucholskie, Drawieński, Karkonoski, Gór Stołowych, Narwiański, Tatrzański, Bieszczadzki i Poleski). Dodatkowo bagno występuje w wielu rezerwatach przyrody, głównie torfowiskowych i leśnych.

Na terenie Dolnego Śląsku największe zagęszczenie stanowisk występuje na północy w Dolinie Baryczy oraz na zachodzie w Borach Dolnośląskich. W Sudetach jest gatunkiem rzadkim, stwierdzonym głównie w wyższych górach jak Karkonosze, Góry Izerskie i Góry Stołowe. Chroniony w obu parkach narodowych a także licznych rezerwatach torfowiskowych w Sudetach (Łąka Sulistrowicka, Torfowisko pod Zieleńcem, Torfowiska Doliny Izery) oraz na nizinie (Brzeźnik, Torfowisko koło Grabowna, Stawy Milickie, Wrzosiec koło Piasecznej).