Site Loader
W górę
Rock Street, San Francisco

POTROSTEK ALPEJSKI (Chamorchis alpina)


Storczykowate (Orchidaceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Wygląd: Niewielka bylina, będąca najmniejszym z krajowych storczyków, osiągający do 15cm wysokości (średnio 7-12cm). Budowa kwiatów typowa dla rodziny storczykowatych. Same kwiaty są małe, niepozorne w kolorze brązowo-zielonym. Działki okwiatu ułożone w charakterystyczny chełm. Warżka jasnozielona lub żółtawa z brązowym nalotem, długości 3-4mm, zaokrąglona, bez ostrogi, posiadająca dwa małe skrzydełka u nasady. Prętosłup bardzo krótki, około 1mm długości, w kolorze żółto-zielonym. Kwiaty zebrane po kilka lub kilkanaście sztuk, osadzone na prostym kwiatostanie.

Liście równowąskie, rynienkowate, długości 5-6cm, sztywne, skierowane ku górze. Są osadzone po 3-8 sztuk ułożonych w rozetę.

Owocem jest niewielka, skórzasta torebka, długości około 10mm. Nasiona bardzo drobne, wyglądające jak pył lub kurz. Roznoszone przez wiatr (anemochoria).

Występowanie: W Polsce zasięg ograniczony jest tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się około 20stanowisk, wszystkie w Tatrach Zachodnich. Między innymi w masywie Giewontu, Suchy Wierch, Skupniów Upłaz, Upłaziańska Kopka, Wielka Turnia, Dolina Mułowa, Dolina Litworowa, Ciemniak, Chuda Turnia.

Środowisko: Rośnie w piętrze alpejskim (halnym), rzadziej piętrze kosówki. Preferuje stanowiska słoneczne, umiarkowanie żyzne takie jak wysokogórskie łąki i hale, naskalne półki, piargi. Głównie na murawach nawapiennych o odczynie obojętnym lub słabo kwaśnym Często można go spotkać w towarzystwie dębika ośmiopłatkowego.


Opis ogólny: Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową, głównym powodem jest bardzo ograniczony areał występowania. Jednak pomimo małej powierzchni i około 20 stanowisk, populację tego storczyka ocenia się na stabilną jako że nie odnotowano zaniku stanowisk od lat 80 XX wieku. Jedynie okazy rosnące w pobliżu szlaków są zagrożone poprzez nieumyślne zdeptanie przez turystów. Najczęstsze zagrożenia dla storczyków jakim jest zrywanie kwiatów lub wykopywanie całych roślin zdarzają się rzadko ze względu na nikłe walory dekoracyjne.

Post Author: admin